„#IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach” – Wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi

plakat ida do wystawy_drukPo wielkim, światowym sukcesie film Pawła Pawlikowskiego „Ida” powraca do Łodzi. Miłośnicy kina będą mogli podziwiać nie tylko sam obraz, ale przede wszystkim poznać kulisy jego powstawania oraz drogę twórców od prób i pierwszych scen do czerwonych dywanów festiwali na wszystkich kontynentach. Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wystawę „#IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach”, zrealizowaną we współpracy z Opus Filmem, pokazującą tę najważniejszą polską produkcję ostatnich lat.

Multimedialna ekspozycja jest zaproszeniem do świata „Idy” z okresu przygotowawczego, zdjęć próbnych oraz pracy na planie. Na wystawie zobaczymy, jak twórcy budowali magię kina najwyższej próby, nagrodzonego pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi. Dzięki życzliwości producentów zwiedzający obejrzą unikalne nagrania filmowe i elementy scenografii. Prezentacja poświęcona filmowi Pawła Pawlikowskiego obejmuje także zdjęcia, plakaty i nagrody, które „Ida” otrzymała na całym świecie. Specjalną część wystawy stanowią fotografie wybitnego operatora prof. Ryszarda Lenczewskiego, wykonane podczas przygotowań do kręcenia filmu.

Materiały i eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Opus Filmu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiego Radia, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, Fundacji Tumult, Instytutu Polskiego w Budapeszcie, culture.pl oraz zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Nagrody udostępnione zostały przez Piotra Dzięcioła, Ewę Puszczyńską, Łukasza Żala, Ryszarda Lenczewskiego i Jarosława Kamińskiego.

Ekspozycja będzie prezentowana od 6 lutego do 31 maja 2015 roku.

Koncepcja wystawy: Marzena Bomanowska
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Kuratorzy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Projekt graficzny: Sławomir Bit

Updated: 12 lutego 2015 — 10:55
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme