Wystawa Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym

Wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, stanowi prezentację dorobku jednego z największych mistrzów światowego kina.
Muzeum jest w posiadaniu największej kolekcji plakatów wydanych na świecie do filmów Polańskiego, liczącej obecnie ponad 500 plakatów i pochodzącej z ponad 30 krajów (w Polsce do jego filmów wydano ok. 30 plakatów). Jesteśmy jedyną instytucją, mogącą poszczycić się tak cennym zbiorem dotyczącym twórczości Artysty.
Wystawa stanowi okazję do zaprezentowania nie tylko twórczości Reżysera, ale także wspaniałej sztuki, jaką jest plakat. Ekspozycji towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko–angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Mistrza, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).
Wśród zgromadzonych plakatów znajdują się egzemplarze o różnych formatach, szczególną uwagę przykuwają plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, które stanowią unikatowe egzemplarze drukowane w bardzo niskich nakładach, m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. Plakaty te są dziełami sztuki i stają się tematem oddzielnych opracowań. Ich autorzy to wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe, sygnowane przez najlepsze agencje artystyczne.
Prezentacja plakatów jest dowodem na ogromną popularność Romana Polańskiego oraz jego filmów na świecie. Na wystawie można oglądać prace znakomitych zagranicznych grafików, m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clémenta Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda. Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.
Wśród prezentowanych plakatów znajdą sie także prace wybitnych polskich grafików m.in. Jana Lenicy, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie”, debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: „Matnia” i „Wstręt”, a także Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pągowskiego.
Kolekcja plakatów Muzeum Kinematografii jest stale uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały się i powstają na świecie w związku z projekcjami filmów Reżysera.
Wystawa powstała we współpracy z wieloma instytucjami. Partnerami projektu są m.in.: Filmoteka Narodowa w Warszawie, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho ponožky w Pradze, Cinemateket Norsk Filminstitutt, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy, Bundesarchiv w Berlinie.
To trzecia – po wystawach plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy – ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentująca plakaty z całego świata do filmów, które reżyserowali. Żaden polski twórca poza wymienionymi nie może poszczycić się tyloma plakatami wydanymi na świecie.

Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się w Krakowie w Pałacu Sztuki (17.07 – 30.08.2015).
Partnerami krakowskiej edycji wystawy byli:
Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków

Następnie wystawa została pokazana w Muzeum Miasta Gdyni, w ramach 40. edycji
Festiwalu Filmowego w Gdyni (14.09 – 15.11.2015).

Honorowy patronat nad projektem objął Pan Andrzej Wajda.
Głównymi partnerami projektu są:
Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Kino Polska..

Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kuratorami wystawy są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi
www.kinomuzeum.pl
www.facebook.com/MuzeumKinematografii

Updated: 21 marca 2016 — 23:58
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme