Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland

banerek wiekszy

 

Ekspozycja  przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland – jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Agnieszka Holland dała się też zapamiętać jako aktorka grając w kilku filmach, w tym rolę więźniarki Witkowskiej w Przesłuchaniu (1982) Ryszarda Bugajskiego.

Ekspozycja stanowi prezentację dorobku  filmowego Agnieszki Holland, która sławę i popularność w polskim i  światowym  kinie zawdzięcza m.in.  takim filmom jak: Aktorzy prowincjonalni, Gorączka, Gorzkie żniwa, Europa Europa,  Olivier Olivier, Tajemniczy ogród, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud, W ciemności

Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Pana Andrzeja Wajdy,  HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa  w Warszawie  oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt.

 

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością Agnieszki Holland. Obecnie jesteśmy w posiadaniu jednego z największych na świecie zbioru plakatów filmowych do filmów Agnieszki Holland. Udało nam się już zgromadzić plakaty japońskie, amerykańskie, niemieckie, włoskie, czeskie, izraelskie również polskie i francuskie, które zaprezentujemy na wystawie. Już sama ich prezentacja stanowi niezwykle atrakcyjną cześć ekspozycji.

Wystawie będzie  towarzyszyła publikacja Polska. Europa. Świat –  twarze Agnieszki Holland  wydana w wersji polsko – angielskiej, która ukaże sie  w czerwcu br.

Zgromadzony przez Muzeum Kinematografii w Łodzi materiał dotyczący twórczości Agnieszki Holland oraz rosnące zainteresowanie jego prezentacją w Europie stały się powodem przygotowania objazdowej anglojęzycznej ekspozycji poświęconej Reżyserce. Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej..

Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza prezentacja wystawy  będzie miała miejsce podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pradze w marcu 2013 r, następnie ekspozycja odwiedzi Toronto, Budapeszt, Bratysławę, Londyn…

Partnerem w Pradze jest : Instytut Polski w Pradze oraz FebioFest.

 

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit

Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Zwiastun wystawy:

http://youtu.be/5vdiG6-cA2E
Updated: 21 marca 2016 — 20:48
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme