Książka „Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień” już wydrukowana

Miło nam donieść, że nasza pierwsza samodzielna, 300 stronicowa, polsko-angielska, bogato ilustrowana książka „Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień” właśnie ukazała się drukiem. Jej publiczna premiera odbędzie się podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, w środę 21 września 2016 r. o godz. 14.00 w filmowej księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2.
Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.
zaproszenie-kk-po-latach1.jpg
W publikacji jej inicjatorzy i redaktorzy: Stanisław Zawiśliński i Krystyna Zamysłowska prezentują wybór różnorodnych wspomnień i opinii o twórcy filmowego „Dekalogu”, które pojawiły się w publikacjach krajowych i zagranicznych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Przypominają ciekawe wypowiedzi współpracowników reżysera, opinie znanych filmoznawców, filozofów, pisarzy, teologów – reprezentantów różnych pokoleń odbiorców sztuki filmowej. Przywoływane są w książce m.in. refleksje ks. prof. Józefa Tischnera, Krzysztofa Zanussiego, Adama Zagajewskiego, Krzysztofa Piesiewicza, Paula Coatesa , Marii Kornatowskiej, Marion Doering, a także fragmenty ważnych dyskusji nt. kina Kieślowskiego , które odbyły się m.in. w Katowicach ( 2011) oraz podczas Berlinale 2011 ( z udziałem m.in. Wima Wendersa, Petera Cowie, Agnieszki Holland , Andreasa Veiela). Specjalne teksty na potrzeby książki przygotowały m.in. autorki cenionych książek o kinie Kieślowskiego – prof. Annette Indsdorf z Uniwersytetu Columbia i dr Margarete Wach z Niemiec. Pierwsza z nich pisze dlaczego amerykańscy kinomani pozostają pod urokiem kina Kieślowskiego, druga o jego epigonach i spadkobiercach . Natomiast biograf reżysera, Stanisław Zawiśliński kończy swój artykuł pytaniem : czy Kieślowski nie zasługuje w Polsce na coś więcej i czy Polska, którą tak rozsławiał i rozsławia, nadal nie jest mu czegoś winna?  Apeluje: stwórzmy Instytut Kieślowskiego. Jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek przedtem .
W książce zamieszczono też blok artykułów ( m.in. Mieczysława Kuźmickiego ) dokumentujący „wędrówki z Kieślowskim” , czyli poświęcone mu i jego twórczości wystawy, retrospektywy, sympozja (w tym imprezy tegoroczne, które miały miejsce m.in. w Hiszpanii, Rzymie, Pekinie, Szanghaju, Tokio, Meksyku ).
W ostatnim rozdziale książki znajdują się teksty o nieznanych dotąd fragmentach życia Krzysztofa Kieślowskiego – m.in. jego studenckiej współpracy z Lechosławem Trzęsowskim oraz o niezrealizowanych projektach filmowych. Umieszczono też materiały o laureatach najważniejszych nagród filmowych noszących imię Kieślowskiego , bibliografię oraz kalendarium życie i twórczości.
Zarówno teksty, jak i zaprezentowane w książce materiały ilustracyjne – w większości szerzej nieznane, niekiedy po raz pierwszy publikowane (np. nowe plakaty Andrzeja Pągowskiego), archiwalne zdjęcia, liczne plakaty przeglądów sympozjów i retrospektyw, okładki książek i albumów poświęconych reżyserowi ( z lat 1996-2015), składaja się na nowy jego wizerunek . Zapewne nie ostatni.
Premiera publikacji odbędzie się 21 września o godz. 14 w filmowej księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

Partnerem prezentacji jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.
Wydawca: Stowarzyszenie Filmowe Kinoart ,

redakcja: Stanisław Zawiśliński, Krystyna Zamysłowska,
opracowanie graficzne: Sławomir Bit,

tłumaczenie: Caryl Swift
Wydawnictwo zrealizowane ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Telewizji Kino Polska.

Updated: 17 września 2016 — 10:49
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme