Spacery z Halpernem

halpern123 marca 2018 roku o godz 17.00        w Muzeum Miasta Łodzi zainaugurujemy cykl spotkań pod tytułem “Spacery z Halpernem” , których celem jest próba spojrzenia na XIX-wieczną Łódź z perspektywy „Ziemi obiecanej”. Powierzenie roli przewodnika drugoplanowej postaci, która na kartach powieści Władysława Reymonta i w filmie Andrzeja Wajdy pojawia się zaledwie kilka razy, może dziwić, chociaż Dawid Halpern, o którym  wiadomo tylko, że większość życia spędził w Łodzi obserwując jak  małe prowincjonalne miasteczko przekształcało się w wielki ośrodek przemysłowy, pasuje jednak do tej roli z kilku powodów. Jest przede wszystkim miłośnikiem miasta i entuzjastą zachodzących w nim przemian. Jeśli nawet – jak inni – przybył do Łodzi „żeby pieniądze mieć”, kariera miasta najwyraźniej cieszy go bardziej niż jego własne sukcesy i rekompensuje mu porażki.
Warto zatem przyjrzeć się „wspaniałym pałacom, pięknym zielonym ogrodom” i temu, jak „wielki ruch i wielki handel” tworzyły „wielki pieniądz” jego oczami. Posłużą temu rozmowy z przedstawicielami świata nauki i kultury, podczas których będziemy odwoływać się do filmu i jego literackiego pierwowzoru.
Podczas pierwszego z planowanych w 2018 roku czterech spotkań zastanowimy się, czy kariera Łodzi przebiegała tak, jak zapamiętał to Halpern i na ile prawdziwy jest obraz miasta przedstawiony w powieści i na ekranie.

Updated: 7 lutego 2020 — 21:21
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme