Dziewiąty spacer z Halpernem

„…człowieka zjadają bankructwa, choroby…”
Halpern wprawdzie uważa, że „to jest właśnie w porządku”, ale chyba trudno się z nim zgodzić.
Bankructwa groziły przede wszystkim właścicielom fabryk. Bronili się przed nimi w różny sposób. Choroby dotykały wszystkich. Robotników szczególnie. Wielu traciło zdrowie i życie w wypadkach, które w łódzkich fabrykach zdarzały się dość często. Nie wszyscy fabrykanci dbali o bezpieczeństwo pracowników i nie wszyscy przejmowali się losem poszkodowanych. Borowiecki nie zaprząta sobie głowy rannym robotnikiem. Zmarnowany materiał stanowi większy problem.
Czy takie podejście było powszechne? Czy tylko nadwrażliwe żony i narzeczone łódzkich fabrykantów miały „szczególne zachcianki, żeby robić szpital w fabryce”?
O opiece zdrowotnej w czasach Ziemi obiecanej – ze szczególnym uwzględnieniem szpitali – rozmawiać będziemy z dr inż. arch. Magdaleną Bednarkiewicz.

Muzeum Miasta Łodzi
20 lutego (czwartek) godz. 17.00

Gość specjalny: dr inż. arch. Magdalena Bednarkiewicz
Prowadzenie: Ewa M. Bladowska
Prezentacja: Łukasz Grygiel
dr inż. arch. Magdalena Bednarkiewicz – pracownik dydaktyczny w Zakładzie Historii Architektury, Konserwacji Zabytków i Rewitalizacji miast w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.
Absolwentka kierunku Architektury PŁ; w 2003 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych
w zakresie architektury i urbanistyk obroną rozprawy doktorskiej z tematyki budownictwa szpitalnego w Łodzi do 1939 roku. Autorka kilkudziesięciu publikacji w czasopiśmiennictwie krajowym dotyczących budownictwa szpitalnego.
Przynależy do Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Updated: 15 lutego 2020 — 20:23
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme