Rok Leona Niemczyka -Komunikat nr 1

Leon NiemczykAktor Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych, najpopularniejszych polskich aktorów filmowych w całej historii kinematografii polskiej. Jego filmowa kariera trwała nieprzerwanie od 1953 do 2006 roku, to jest przez 53 lata!
W tym czasie wystąpił w wielu ważnych filmach grając główne lub pierwszoplanowe role.
Należą do nich m.in.: Eroica, Pociąg, Baza ludzi umarłych, Krzyżacy, Nóż w wodzie, Ogniomistrz Kaleń, Rękopis znaleziony w Saragossie, Potop, Vabank, Odwet, Wielki Szu, Akademia pana Kleksa, Fucha, CK Dezerterzy, Księga wielkich życzeń, Po sezonie.
Grał w popularnych serialach telewizyjnych, wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach teatru telewizji, a także w etiudach studentów szkoły filmowej, o ile pozwalał mu czas – nigdy nie odmawiał.
Był również aktorem teatralnym, w 1954 roku związał się z Teatrem Powszechnym w Łodzi, w którego zespole pozostawał do 1979 roku. Zagrał w tym czasie w ponad 40 spektaklach.
Urodził się 15.12.1923 r. w Warszawie, od 1954 r. mieszkał w Łodzi, której nigdy nie opuścił.
Zmarł 29.11.2006 r., jest pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.
Jak nietrudno policzyć w roku 2016 mija 10 lat od jego śmierci. Aktora, człowieka kina i teatru, łodzianina wiernego swojemu miastu. Jest to doskonały moment dla przypomnienia jego postaci wszystkim jego fanom, miłośnikom dobrego kina. A także zaprezentowania go młodym widzom, którzy nie mieli szansy zobaczyć go na
ekranie. Przypomnieć, wspomnieć, utrwalić pamięć dla wszystkich: dla nas tu i teraz, dla przyszłych pokoleń. Sprawić, by temu zawsze wiernemu Łodzi artyście Łódź odwzajemniła to uczucie w sposób godny jego talentu, jego wielkości i popularności.
Planowane są:
– przegląd filmów z udziałem Leona Niemczyka
– cykl spacerów po Łodzi do miejsc związanych z jego postacią
– odsłonięcie tablicy pamiątkowej na domu przy ul. Staszica 23, w którym mieszkał w Łodzi;
– wykonanie muralu na wybranym, wskazanym obiekcie;
– realizacja formy przestrzennej – Ławeczka Niemczyka;
– koncert muzyki popularnej (filmowej) dedykowany Leonowi Niemczykowi;
– spotkanie przyjaciół (partnerów, współpracowników);
– wspomnienia teatralne
Rok Leona Niemczyka zaczęliśmy 11 kwietnia – imieniny Leona – spotkaniem przyjaciół przy jego grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi. Chcielibyśmy w roku 2017 w dniu jego imienin spotkać się ponownie w tym samym miejscu i ogłosić, że wszystkie nasze zamierzenia zostały zrealizowane!
Z satysfakcją przyjmiemy nowe pomysły jak również pomoc i wsparcie w organizowaniu tych i innych.

Updated: 7 lutego 2020 — 21:47
Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme