Spacer śladami Leona Niemczyka po Łodzi filmowej

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi oraz przyjaciele aktora
zapraszają na pierwszy spacer „ Śladami Leona Niemczyka w Łodzi filmowej”
Dnia 3.10.2016 (poniedziałek) początek o godz. 15.00 na Skwerze Leona Niemczyka (Al. Piłsudskiego – Pl. Zwycięstwa) – obok Muzeum Kinematografii i Szkoły Filmowej.

Leon Niemczyk był członkiem Rady Programowej Muzeum w latach osiemdziesiątych XX w.; w zbiorach muzealnych znajdują się liczne fotografie i pamiątki związane z jego osobą, wśród nich odręcznie napisana prośba o zezwolenie na posiadanie broni, złożona w organach Milicji Obywatelskiej. We wnętrzach pałacu Scheiblera kręcone były także filmy z jego udziałem, m.in.: „ Różaniec z granatów”, reż. Jan Rutkiewicz, 1970; „Między ustami a brzegiem pucharu”, reż. Zbigniew Kuźmiński, 1987; „Łabędzi śpiew”, reż. Robert Gliński, 1988; „Powrót wilczycy”, reż. Marek Piestrak, 1990.

Leon Niemczyk aktorstwa uczył się w Studiu Teatralnym Iwo Galla przy Teatrze Wybrzeże w Gdyni (1948), aktorski egzamin eksternistyczny zdał w 1952 r. w Warszawie. Bardzo często występował w etiudach studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, poczynając od 1955 r. zagrał w kilkunastu co najmniej etiudach studentów Szkoły, którym zawsze starał się służyć swoim aktorskim talentem, oczywiście w miarę możliwości czasowych.

Zakończenie spaceru o godz. 17.00 w sali „Wisła” kina HELIOS SA w CH „Sukcesja”, w Łodzi, Al. Politechniki 1, pokaz filmu „Eroica”, reż. Andrzej Munk, 1957.
Gość specjalny: Barbara Połomska – aktorka, z którą wspólnie wystąpił w tym filmie, a także przez kilkadziesiąt lat, często razem, na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.
Wstęp dla wszystkich zainteresowanych – wolny
Przedsięwzięcie „Rok Leona Niemczyka – cykl działań turystyki filmowej Leon i przyjaciele” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu.

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt © 2016 Frontier Theme